Bądź eko. Pij wodę z... kranu!

18 listopadaJaka właściwie powinna być woda, którą spożywamy? Czy woda w butelce na pewno jest lepsza niż kranowa? Czy warto słuchać rad ekspertów w reklamach i wydawać pieniądze na wodę butelkowaną? A może warto być eko i zdecydować się na spożywanie wody z kranu? Przekonajmy się.

Czy butelkowana woda na pewno jest zdrowa?

Pomimo powszechnie panującej opinii, woda butelkowana wcale nie musi być lepszej jakości. Zarówno wodę z wodociągów, jak też wodę butelkowaną obowiązują takie same normy. W obu przypadkach dopuszczalna jest pewna norma zanieczyszczeń, jakie może zawierać woda. Tym samym w wodzie oprócz minerałów mogą znajdować się na przykład pierwiastki toksyczne (azotany, azotyny) lub promieniotwórcze, takie jak: uran, czy rad. Nie ma żadnych zapisów prawnych zobowiązujących producentów do informowania konsumentów o tego typu składnikach znajdujących się w ich produktach.

Szkodliwe mogą być nie tylko substancje znajdujące się w wodzie, ale także te obecne w tworzywie, z którego została wyprodukowana butelka. Najczęściej jest to poliwęglan. Duża część z nich powstała przy wykorzystaniu bisfenolu A, zwanego także BPA. Od 2011 roku jest to składnik zakazany przy produkcji butelek dla niemowląt.

Realny koszt wody butelkowanej

Wysoka cena wody butelkowanej nie świadczy o jej lepszej jakości. Jak się okazuje tylko 4% ogólnej ceny produktu to woda. Pozostałe 96% to koszty reklamy, produkcji butelek i transportu.


Z punktu widzenia ekologii

Każdego dnia tylko w Stanach Zjednoczonych produkuje się około 5 milionów butelek i puszek. Tylko 1/4 z nich przejdzie proces recyklingu. Ten proces również jest związany ze stratami energii. 

Już od dawna wiadomo, ze tworzywo, z którego produkowane są butelki ulega degradacji przez bardzo długi okres. Ich produkcja przyczynia się do emisji większej ilości zanieczyszczeń, a także zmian klimatycznych. Nie łatwo zauważyć ten problem na co dzień. Kłopoty z zasobami wodnymi, duża ilość odpadów i wytwarzanie coraz większych zanieczyszczeń za parę lat może dosięgnąć nas bezpośrednio.

Najlepszym sposobem na ochronę środowiska jest więc ograniczenie produkcji plastikowych butelek.

Ekologicznie i zdrowo

Obecnie wiele firm proponujących rozwiązania, które stanowią swoistą alternatywę dla tak popularnej w Polsce wody butelkowanej.

Jedną z nich jest stosowanie butelek wielorazowego użytku z trwałych materiałów. Obecnie dostępne są w wielu kolorach i kształtach. Atrakcyjny wygląd oraz niewielka cena i rozmiar sprawiają, że są coraz chętniej kupowane. Wystarczy jedynie napełnić i zabrać ze sobą do pracy, szkoły, czy na wycieczkę.


Okazuje się, ze aby pić bezpieczną i zdrową wodę wcale nie potrzebujemy wydawać dużych pieniędzy na wodę butelkowaną. Doskonałą i tanią alternatywą są filtry kuchenne, w tym systemy odwróconej osmozy. Informacje na temat działania tych urządzeń można znaleźć na naszej stronie. Zapewniają wodę nierzadko lepszej jakości niż producenci wód butelkowanych. Jest pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń, w tym także bakterii czy wirusów. Systemy z mineralizatorami zapewniają wodę bogatą w niezbędne substancje, takie jak wapń, czy magnez. Oczywiście dozowane w odpowiednich ilościach. Filtrowaną wodę można stosować do przygotowania ciepłych, zimnych napojów, a także licznych potraw. Wodę można czerpać w dowolnym momencie bezpośrednio za pomocą wylewki.

Filtr kuchenny jest rozwiązaniem, które poprawi walory wody kranowej, a przy okazji uchroni środowisko przed dodatkowymi zanieczyszczeniami.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany dzięki wsparciu merytorycznemu oraz opisom produktów sklepu internetowego oferującego rozwiązania z zakresu filtracji wody ZeStudni.pl


You Might Also Like

2 komentarze

  1. Szczerze mówiąc to nie zdawałam sobie sprawy, że kupując wodę butelkowaną tak naprawdę nie płacę za sam płyn, a za otoczkę. Smutne, ale i prawdziwe. Mam zamiar zmienić swoje nawyki i zainwestować w filtr kuchenny. To na pewno nie będzie produkowało tylu zanieczyszczeń. Skończy się też przepłacanie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Super sprawa taki filtr, coraz więcej tego widzę u znajomych. Sama też się już zdecydowałam, jednak szukam idealnego urządzenia dla siebie, bo wybór jest szeroki :) Ta Ecoperla wydaje się być super, poczytam na pewno trochę opinii i się zastanowię :)

    OdpowiedzUsuń

Follow me on FoodBlogs.com
JemyZdrowo.pl
FlyB - Kulinaria
blogi kulinarne
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
rondel
mytaste.pl
Blogger Babes are Sophisticated Bloggers Seeking Simple Solutions and Support
Przesiane.pl
Wzorowy Katalog
Odszukaj.com - przepisy kulinarne
Tasty Query - recipes search engine
Katalog Smaków - Przepisy kulinarne na każdą okazję i wyszukiwarka przepisów

SM

blogi o zdrowiu

Subskrybuj